Lehet hogy a most következő kijelentésemmel sokan nem fognak egyet érteni! Miszerint ugyanis most jött el az igazi túrázások időszaka…Hogy nekem erre a célra, miért pont ez a hideg, kietlen téli idő a legalkalmasabb?..Jó, azért pontosítok! Most kezdődik, és kb. április elejéig tart. Ezt a megállapításomat pedig azért tettem, mert a természet eme letisztult állapota, sokkal nagyobb szétlátást, panorámát biztosít a természetjáró számára mint a nyári, benőtt, eldzsumbujosodott, legyektől, szúnyogoktól, kullancsoktól hemzsegő… Egy ilyen kis rögtönzött természettúrára egy kiváló helyszin, a most bemutatásra kerülő Nagycserei, Szent János templom rom.
Egy kis térképes segítség azok számára akik elszeretnének látogatni erre a szép környezetben lévő templomromhoz.
Ezt a helyszint két útvonalon is megközelíthetjük. Az egyik, amely a panoráma útról nyílik, a Vénházi-játszótérrel szembeni földút. Ezen egy darabig autóval haladhatunk, de a Kati-ér hídján áthaladva, az onnan néhány-száz méterre lévő Csere-csatornán már csak gyaloghíd ível át. Illetve hogy pontos legyek, jelen pillanatban csak egy betongerenda. Ezért itt a Csere-csatorna előtt mindenképpen le kell tenni az autót. Ettől a ponttól már csak vagy 300 métert kell hogy gyalogoljunk az egykori Újlak falu templomának maradványáig. Ez az egész út, a panoráma úttól csupán 2,2 km, amelyet könnyedén, egy kellemes kis gyalogtúra keretében is meg lehet ejteni.
A másik bejárási lehetőség, a Vámospércsi főutról letérve, szinte végig autóval megközelíthető. Itt a gyalogtúrával kissé figyelmesen kell bánni! Ha mégis ezen az útvonalon gyalogosan akarunk közlekedni, akkor nem árt botot venni magunkhoz, mivel a tanyákban szabadjára engedett kutyák megkergethetik az óvatlan természetjárót.
Az említett gyaloghíd a Csere-csatorna medrén! Ezen a képen, ami nyáron készült, még több palló is van. Mára már csak egy maradt.
A Szent János templomrom 1983-ban került feltárásra.
Kép:http://kozterf.atw.hu/hbtemplom.htm
Egyszerű kis templomocska volt.
Ez a kép 2006-ban készült.
Ez a kép pedig 1 évvel utána, a rekonstrukció végeztével.
Egy kis ismertető erről a helyről:
“A korábban is erdőterületen álló, telepített harmincéves akácos részleges kitermelésénél előkerült nagy mennyiségű téglatörmelék vezetett a XIII. század elején Újlaknak, később temploma révén Szentjánosnak nevezett, a XIV. század végén elnéptelenedett és Debrecen birtokába került falu temploma alapozásának feltárásához. A jelenleg is több mint 6 m magas homokdombon 1983-ban sikerült egy kisméretű négykaréjos templomocska bedöngölt alapozását feltárni. Az apszis északi támpillérjén a legalsó sor néhány téglája eredeti helyzetben volt. Az északi karéj nyugati fele mellett kidőlt, habarccsal kötött összefüggő faltestet találtunk. A domb délkeleti részén, valamint az alatta futó alsó vámospércsi földúttól délre levő másik dombon sok Árpád kori cserepeket találtunk.”
Déri Múzeum évkönyve 1983. (írta: Módy György)
….és néhány kép a mából.
A falu első okleveles említése 1219-ből való, 1411-ben már pusztabirtokként említik. A templom tehát a XII-XIII. században épült. Kis néhány házas település lehetett. Valószinűleg az 1570-es években a Török pusztította el.
Jó utat, és kellemes kirándulást kívánok mindenkinek!
Nagyon nem volt egyszerű megtalálni! 😉
Kis segítségül a GPS koordináták:
47.5137759; 21.7592971
(47° 30′ 49.59″ ; 21° 45′ 33.47″)
KedvelésKedvelés
Átemelte Erdőspusztai Horgász és Turisztikai Portál és hozzászólt:
Téli túraajánlat az Erdőspusztákon.
KedvelésKedvelés