2015 szeptember 30.-val hivatalosan véget ér a Vekeri-tó bérleti időszaka.
Az állami tulajdonú tavakat 15 éves bérleti időszakokra adja ki a magyar állam.( legalábbis eddig így volt) A Vekeri-tó legutóljára 2000-ben lett kiadva, az akkor a pályázatot megnyert Haldorádó 6MGTSZ számára. Most jár le ez az időszak…
A Vekeri-tavat 15 éven keresztül üzemeltető Haldorádó elkezdte összepakolni a kerti bútorait, saját eszközeit amelyek ebben a tetemes időszakban szolgálták a kirándulók horgászok kényelmét.Büfé már nem nyit ki, ma már a hintaágyakat is elpakolták, 30.-ig kell átadniuk a területet a NYÍRERDŐ-nek. Ebben az elmúlt 15 évben ez a szervezet volt hivatott üzemeltetni a Csónak házat, a büfét, ők végezték a Vekeri-tó haltelepítéseit, a víz kezelői voltak, és ők felügyelték a tó körüli létesítményeket. Az elmúlt 15 évben sok szép időszakra emlékezhetünk vissza a tó történelmében. Több találkozónak, zenei programoknak, hatalmas embertömeget vonzó majálisoknak, családi baráti sütés-főzéseknek, maradandó élményt nyújtó horgászatoknak adott otthont ebben az időszakban a Vekeri-tó. Sok debreceni, és környékbeli településeken élőknek, és rengeteg Romániából érkező vendégnek volt kedvenc kirándulóhelye ez a pihenőövezet. Sajnos az utolsó 1-2 év szomorú vízállása, és az idén bekövetkezett teljes tó kiszáradás elég siralmassá tette ennek a 15-éves ciklusnak a végét.
A területnek a Magyar állam, a NYÍRERDŐ a tulajdonosa.
Mint ahogy azt az előbbi képek is szemléltetik nagyon rossz bőrben van a Vekeri-tó. A híd és környéke, és az a mögötti tó rész már teljesen be van nőve. Sőt megjelentek a tómederben a fűzfa csemeték, jövések is, amelyek végképp a tó meder felemésztődését, fellegelősödését indították meg. Ez a folyamat nagyban meg fogja nehezíteni a tó eredeti állapotának a visszaállását, ugyanis a betelepült nagy mennyiségű nád, és fűzfa hajtás nem fog eltűnni a majdan bekövetkező esetleges vízzel teltség esetén sem.
Fél hivatalos hírek szerint, a tó bérleti jogát addig nem fogják újra pályáztatni amíg nem lesz benne stabil vízállás. ( hát mit is pályáztatnának?) Ennek az ideje főleg a jelenlegi képeket látva eléggé bizonytalan. Emiatt valószínüleg még ha tavasszal víz is jönne a tóba halasítás akkor sem lesz, mert ugyan ki merné megkockáztatni hogy egy esetleges tavaszi feltöltődés után ismét egy ilyen katasztrófa következzen be.
A tó ezen túl sem marad őrzés nélkül. A csónakházban ezután is lesz személyzet aki felügyeli a létesítményeket és vigyáz a part menti padokra asztalokra, játszótéri elemekre.
Kár hogy ilyen bizonytalan jövő kép áll a Vekeri-tó és a többi erdőspusztai tó elé, és az is nagyon sajnálatos hogy hiába való volt az elmúlt évbeli több száz-millió forintos fejlesztés, mert amig a környéken nem lesz állandó vizű tórendszer ezek a beruházások, padok, pihenő szigetek létesítése, csak mint egy “öreg asszony sminkje” felületi kezelések a térség kiszáradt belegelősödött tavainak rekonstrukciója mellett.
kivancsi lennek arra hogy milyen elmult evek beli fejlesztes kerult tobb szaz millio forintba? A kornyek allapota nem tukroz ilyen merteku befektetest.
olvastam a masfel milliard forintos koltsegvetesu CIVAQUA tervrol itt http://www.ovf.hu/hu/futo-projektek/66d751f7-6e9f-4717-96da-78d04e791bba
errol onok mit tudnak, hogy all illetve hogyan segitheti a vekeri tavat?
KedvelésKedvelés
Igazából ebből a cikkből sokat nem tudhatunk meg a erdőspusztai-tavakat illetően. Itt csak a Debrecentől nyugatra fekvő öntözési rendszer kiépítése van felvázolva. Elvileg ha azóta a tervek nem változtak, akkor ehhez a vízrendszerhez csatlakozna az a csatorna amely vizet hozna az Erdőspusztákra.
KedvelésKedvelés